Forum forum miłośników rasy Strona Główna forum miłośników rasy
SZPICE WILCZE I NIE TYLKO
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PIES A PRAWO - paragrafy i ustawy
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum miłośników rasy Strona Główna -> Wasze pomysły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
VINTOYRA
homo sapiens



Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 15:14, 31 Sty 2007    Temat postu: PIES A PRAWO - paragrafy i ustawy

Przygotowalam to kiedys na potrzeby innego forum - ale mam nadzieje ze sie przyda Smile

nie zostala tu podniesiona kwestia odpowiedzialnosci karnej - postaram sie kiedys do niej wrocic Smile


Kwestie prawne przedstawialam mlodzieży wiec materia przedstawiona w tym poscie moze wydawac sie wam dosc oczywista - mam jednak nadzieje ze kazdy znajdzie cos dla siebie.

postaram sie aktualizwowac ten post bo redagowalam to dosc dawno. Na poczatek mam nadzieje ze" moze byc" Smile

postaram sie porozmawiac z administratorem czy moznaby to bylo wrzucic na sama gore jako pierwszy post przed cala reszta naszych rozmow Smile aby mozna bylo dalej kontunuowac nasze spostrzezenia i uwagi i aby temat i caly watek byl spokjny i czytelny

--------------------------------------------------------------------------------------------

Na początek wykaz aktów prawnych związanych z psami i nie tylko.

1.Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 nr 111 poz. 724)
ustawę można ściągnąc w formacię pdf z tej [link widoczny dla zalogowanych]

2.Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2004 nr 69 poz. 625)

ustawę znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych]

3.Ustawa z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U. 2004 nr 91 poz. 872)
ustae znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych]

4.Ustawa z dnia 21 stycznia 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach (Dz.U. 2005 nr 33 poz. 289)

ustawe znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych]

5.Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. 2003 nr 77 poz. 687)

rozporządzenie znajdziecie [link widoczny dla zalogowanych]

6.Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 maja 2005 r. w sprawie maksymalnej wysokości wynagrodzenia lekarzy weterynarii za dokonanie szczepienia psa przeciwko wściekliźnie (Dz.U. 2005 nr 99 poz. 828)

znajdziesz je [link widoczny dla zalogowanych]

7.Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 maja 2005 r. w sprawie znakowania psów, kotów i zwierząt naczelnych (Dz.U. 2005 nr 95 poz. 801)

znajdziesz je [link widoczny dla zalogowanych]

8.Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie wzoru i szczególnego sposobu prowadzenia rejestru psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz wzoru zaświadczenia o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie (Dz.U. 2004 nr 160 poz. 1672)

znajdziesz je [link widoczny dla zalogowanych]

9.Decyzja Komisji Wspólnoty Europejskiej z dnia 26 listopada 2003 ustalająca paszport wzorcowy do wewnątrzwspólnotowego przewozu psow, kotów i fretek

decyzje znajdziecie [link widoczny dla zalogowanych]

10. .Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich z 19 listopada 1991 roku o ochronie zwierząt podczas transportu

znajdziesz ją [link widoczny dla zalogowanych]



Wyciągi z aktów prawnych lub komentarze prawne dotyczace posiadania psa.

PODATEK OD POSIADANIA PSA
(uregulowany ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, patrz. rozdział 4, pełen dokument znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych])

- kazda osoba fizyczna posiadająca psa jest zobowiązana do płacenia podatku. ( nalezy zwrócic uwagę ze chodzi tutaj o posiadanie - nie zwalnia nas od obowiązku płacenia podatku fakt ze pies nie jest naszą wlasnościa wg rozumienia kodeksu cywilnego czyli ze nie mamy umowy kupna psa, aby zostac objetym dyspozycja tej ustawy wystarczy ze posiadamy psa)

- organem uprawnionym do ustalania wysokosci podatku jest rada gminy - jednakże wysokosc podatku ustalona przez radę gminy nie moze byc wyzsza niz 50 zł (rada gminy ustala sposob i zasady poboru podatku [ najczesciej do poboru podatku uprawnieni sa specjalni inkasenci] ponadto rada gminy moze zadecydowac o zwolnieniach od podatku lub ulgach np dla rencistów itp.

- podatku od posiadania psów zgodnie z brzmieniem ustawy nie pobiera się od:
a) na zasadach wzajemności od członków dyplomacji, konsulów itp
B) od osób niepełnosprawnych ( niewidomych głuchyhc itp) za psa przewodnika
c) od osób powyżej 65 lat prowadzacych samodzielnie gospodarstwo domowe . Tutaj kilka słow komentarza - osoba prowadzaca samodzielnie gospodarstwo domowe nie oznacza ze ma to byc gospodarstwo rolne , nie nalezy mylic tych pojęć. To moze byc babcia lub dziadek mieszkajacy w blokach . Dwoje dziadków czy córka mieszkająca z dziadkiem nie jest juz objęta dyspozycja tej ustawy.
Kolejna uwaga to taka ze nie pobiera sie od takich osob podatku za 1 psa. Jesli ma się wiecej psów za kazdego kolejnego pobiera sie podatek.
d) co się tyczy gospodarstw rolnych - gdy gospodarstw rolnych pilnują psy to 2 psy sa zwolnione , jesli sie posiada wiecej psów to za kazdego następnego nalezy uiscic podatek.


PODATEK OD PROWADZENIA HODOWLI
nalezy pamiętac ze nalezy uiscic podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzacych hodowlę ( a ile takich osób faktycznie płaci ?? ) Kwestia ta uregulowana jest w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176). pełen tekst ustawy znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych]
Prosze zerknac do załącznika nr 2 do pkt. 15k ( w tej ustawie jest to str. 131

art. 3 pkt. 2 wyraznie okresla kto jest zobowiązany do płacenia podatku. "Osoby fizyczne jeśli mają miejśce zamieszkania na terytorium RP podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości sowich dochodów bez wzgledu na miejsce położenia żródeł przychodu". A zatem hodowle mozemy miec w Honolulu ale wystarczy ze uzyskujemy z nich przychód - wtedy jestesmy zobowiązani do płacenia podatku.


OBOWIĄZEK SPRZATANIA PO PSIE
obowiazek taki moga wprowadzić gminy na podstawie delegacji udzielonej im w art. 4 ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.1996.132.622) Pełen tekst znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych]
UWAGA !!! Mieszkańcy Łodzi !!!
Od 1 kwietnia 2006 r w ŁOdzi jest obowiązek sprzatania po swoim psie !! ( w niektórych dzielnicach znalazly juz sie specjalne kosze na nieczystosci)
Niefrasobliwy wlasciciel moze zostac ukarany mandatem w wysokości do 500 zł.

INNE WAŻNE INFORMACJE :


Do psa stosuje się przepisy o rzeczach w rozumieniu kodeksy cywilnego ( pełen tekt znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych])

Dlatego pies może byc:

- sprzedany ( art. 535 - 582 kodeksu cywilnego) Hodowca ZKwP ma obowiązek ujawnić przy sprzedaży o wadach których wie zarówno chodzi o wady prawne - czyli w przypadku gdy pies juz jest czyjaś własnością lub gdy pies jest obciązonym prawem osoby trzeciej oraz o wadach fizycznych. ( patrz art. 556 kodeksu cywilnego). Natomiast jesli pies ma wady ukryte tzn takie których przed sprzedaża nie można było ustalić ( np dysplazja , wady rzepki, wada serca itp) wtedy kupujący ma 1 miesiac czasu od wykrycia wady ( nie od daty kupna tylko od czasu wykrycia wady) do zgloszenia sprzedajacemu tej wady. W takim przypadku kupujący może żadac bądz obniżenia ceny psa bądz może żądac odstąpienia od umowy.
Pies może być sprzedany na próbe ( dotyczy to najcześciej psów uzytkowych) art. 589 - 592 kodeksu cywilnego.

- zamieniony ( art. 603 - 604 kodeksu cywilnego)

- wypożyczony np. na okres wystawy do konkurencji mlodego prezentera (art. 659-679)

- wydzierżawiony ( art. 693 - 709 ze zn. Cool oznacza to ze mozna komus oddać psa i pobierać z psa pozytki czyli np szczenięta . W zamian osobie od której psa wydzierzawiliśmy nalezy się określona suma pienięzna ( zwana w kodeksie czynszem) Czynsz moze byc okreśłony w pieniądzu lub może stanowić cześc pozytków czyli np odebranie szczenięcia. Najczęsciej stosuje się to do reproduktórów lub suk hodowlanych)

- użyczony ( art. 710 - 719 kodeksu cywilnego)- to chyba nas najbardziej interesuje - w przypadku uzyczenia otrzymujemy psa bezpłatnie na czas oznacozny lub nie. Czyli psa z upływem okreśłonego czasu oddajemy ale nie płacimy nic osobie która nam psa uzyczyła. NIe oddajemu jej też pozytków ( np szczeniat)

- darowany ( art. 888 - 902 kodeksu cywilnego ) darczyńca oddaje nam psa a my nie musimy nic płacić. Są szczegolne zasady w których jestesmy zobowiązani oddac darowizne ( zachęcam do lektury w razie niezrozumienia tekstu i zawiłosci prawnych zapraszam na gg)

- piez może być przedmiotem zastawu (w przypadku zabezpieczania wierzytelnosci)

- pies może być przedmiotem postępowania egzekycyjnego gdy popadniemy w długi i nie będziemy chcieli spłacać Razz

UWAGA !!! pamiętajcie ze nalezy zapłacic podatek od sprzedaży, darowizny itd.

Własnosc psa uzyskujemy także przez tzw instytucje zasiedzenia. Rzecz ruchomą ( awiec m i n psa) można zasiedzieć z upływem 3 lat. Nalezy mieć przy tym tzw dobra wiarę a wiec byc przekonanym ze pies nie stanowi cudzej własnosci.
NIEDOTYCZY to jednak psów skradzionych lub sprzedanych bez wiedzy wlasciciela - w takim przypadku nigdy nie uzyskuje się własnosci psa. ( porównaj art. 174 kodeksu cywilnego oraz art. 169)


Jestesmy równiez zobowiązani do naprawienia szkody wyrządzonej przez nasze zwierze ( art. 431 kodeksu cywilnego). Chocby ziwrze nam uciekło sie zabłakało. Od odpowiedzialnosći mozna się zwolnić zawierając odpowiednia umowę ubezpieczenia - wtedy odpowiedzialnosc przejmuje zakład ubezpieczeniowy.


PIES W PODRÓZY :

LOT -
*pies powinien miec wazne szczepienia i zaswiadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia psa wystawione na 3 dni przed podróza.
*pies powinien miec paszport ( dotyczy krajów UE - porównaj Decision 2003/803/EC)
* szczegołowe wymagania dotycza wyjazdu do Szwecji , Wielkiej Brytani , Malty i Irlandi - pies musi miec dodatkowo wykonane badanie - testy na poziom przeciwciał ( porównaj regulacja EC 998/2003)
* pies nie powinien miec kleszczy ani robaków - w ksiązeczce zdrowia psa powinny byc odpowiednie informacje o przeprowadzonej kuracji (odrobaczeniu i zastosowaniu preparatów na kleszcze pchly itd)
* małe psy moga latac wraz z wlascicielem w kabinie. Musza byc jednak w klatce.( łaczna waga do 8 kg) Wyrazic zgode musi szef pokładu lub kapitan. W jednej kabinie moze byuc 1 zwierze gdy jest duzy z samplot i ma np 3 kabiny to wk azdej kabinie moze byc 1 zwierze.
* powyzszy zakaz nie dotyczy psów - przewodników. Musza one jednak miec kaganiec i byc na smyczy. Osoba taka z psem zajmuje specjalne miejsce ( przewznie na przodzie)
* w innym przypadku psy musza byc w specjalnych transporterach lotniczych w oddzielnym pomieszczeniu. PIes musi spełniac powyzsze wymogi dotyczace dokumentacji medycznej idt , miec dostep do wody . Kazdy samolot ma inne wymagania dotyczące rozmiaru klatki.



* nalezy takze miec na uwadze przepisy poszczegolnych krajów dotyczace kwarantanny. Kazdy kraj ma inne przepisy tutaj juz trzeba sie bezposrednio u zrodla dowiadywac.
* przewoz psa jest platny

narazie tyle , wkrótce więcej Razz


--------------------------------------------------------------------------------------

POZOSTAŁA CZĘŚĆ TEMATU WYDZIELONA Z TEMATU "SPACERKOWE WYKROCZENIA"

musiscie sledzic przepisy gminne - tam najcześciej bedzie okreslone co psiarze moga a czego nie.

Ustawa o porzadku w gminie określa lakonicznie (nazwijmy to ) "zakaz uprzykrzania zycia innym" pod co mozna np podciągnąc - zakaz szczekania psa w mieszkaniu w ogródku itp.

Uwaga na przepisy w rpawie lowieckim - bo np mysliwy może upolowac pieska.

Są tez przepisy dotyczące podróżownaia psów ( przepisy lotnicze)

Nie wspomne o przepisach dotyczacych sprzatania po pupilach

I szereg przepisów cywilnych - dotyczacych nabycia , zasiedzenia , uzyczenia psa. ( pies w prawie cywilnym to rzecz - tylko ustawa o ochronie zwierzat mowi ze zwierze to nie rzecz).

Nie zapominajmy o wypadkach odpowiedzialnosci w razie wyrzadzenia szkody przez naszego pupila. Ponosimy odpowiedzialnośc zarowno cywilną jak i karna.


No i nie zapominajmy o przepisach podatkowych -tzw podatek od posiadania psa oraz opaty związane z prowadzeniem działalności jaka jest hodowla Smile

Ogolnie mila i pasonująca lekturka Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez VINTOYRA dnia Pią 18:40, 02 Lut 2007, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m&s
homo sapiens



Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 3626
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:27, 31 Sty 2007    Temat postu:

A jak Twoim zdaniem można "zasiedzieć psa" Question Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
VINTOYRA
homo sapiens



Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 15:31, 31 Sty 2007    Temat postu:

ano można Smile pies jest wg prawa cywilnego rzecza ruchomą (niemylić z nierychomościa np domem gruntem etc)

A zgodnie z kodeksem cywilnym :

Cytat:
Art. 174. Posiadacz rzeczy ruchomej nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze.


A wiec masz psa 3 lata w dobrej wierze (!!!) i możesz go zasiedzieć - proste Smile
Cała sprawa w tym że musisz mieć dobra wiare Smile i musi upłynąc okres 3 lat.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m&s
homo sapiens



Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 3626
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:35, 31 Sty 2007    Temat postu:

Ale pies nie jest rzeczą, jest istotą zdolna do odczuwania (ustawa o ochronie praw zwierząt),
a czy wyobrażasz sobie zasiedzenie Twojej szpicki Question Exclamation Smile , bo ja osobiście nie i nie chodzi mi o w tej chili kwestie prawne Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
VINTOYRA
homo sapiens



Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 15:38, 31 Sty 2007    Temat postu:

ale o czym ja mowie !!

prawo cywilne uznaje psa za rzecz ruchomą i koniec a kodek scywilny reguluje stosunki zasiedzenia.

Ustawa o ochronie zwierzta reguluje inne kwestie wiec nie możemy tutaj mieszać tych dwóch pojeć ani tych dwóch płaszczyzn regulacji prawnych.

Dura lex sed lex - możesz zasiedzieć psa i to pewne - ja bym sie cieszyla jak bym mogla swoja szpicke zasiedziec bez placenia i byla bym w dobrej wierze Smile - kupe kasy bym zaoszczedzila Smile



p.s. psa można darowac Smile i sprzedac Smile - a powiedzcie mi czy ktos placil z was za psa ponad 2000 zł ??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m&s
homo sapiens



Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 3626
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:41, 31 Sty 2007    Temat postu:

Czekaj bo czegoś nie rozumiem (pomińmy kwestie ustawowe, bo w tej materii są sprzeczne ze sobą), to Twoja suczka, nie jest Twoja Question Shocked Exclamation

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
VINTOYRA
homo sapiens



Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 15:51, 31 Sty 2007    Temat postu:

nie przepisy nie sa ze soba sprzeczne Smile

ale dla kogos kto nie siedzi w rpawie może sie tak wydawać.

Moja suczka jest jak najbardziej moja - ale gdybam i wczuwam sie w sytuacje gdybym mogla sobie jakas suczke zasiedziec Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m&s
homo sapiens



Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 3626
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:00, 31 Sty 2007    Temat postu:

Oczywiście, że są sprzeczne kodeks cywilny mówi o przedmiocie, ustawa o ochronie zwierząt traktuje te sprawy inaczej. Oczywiście można zastosować interpretację rozszerzającą. przepisy stanowione niestety nie nadążają za zmianami zachodzaącymi w życiu codziennym.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
VINTOYRA
homo sapiens



Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 16:09, 31 Sty 2007    Temat postu:

odpowiedz sobie co reguluje kodeks cywilny a co ustawa o ochronie zwierzat .

Skad pomysł o zastosowaniu interpretacji rozszrezajacej - jaki przepis (norma prawna) upoważaniałaby lub uzasadniałaby intertpretacje rozrzerzająca ? ( to nie prawo karne !!)

Ustawa o ochoronie zwierzat nie jest ustawa szczegolna w stosunku do ustawy - kodeks cywilny a co za tym idzie nie może tutaj być zastosowana zasada lex specialis derogat legii generali Smile

Gdy będziesz kupować psa nie będziesz regulowac kwestii nierozstrzygniętych w umowie przepisami umowy o ochronie zwierzat - ale wlasnie przepisami kc Smile i tak samo jest w kwestii chocby zasiedzenia Smile

pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m&s
homo sapiens



Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 3626
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:26, 31 Sty 2007    Temat postu:

wydaje mi się, że skupiłyśmy się na dwóch różnych kwestiach:
-pies jako podmiot w ustawie o chronie praw zwierząt
-pies jako przedmiot umowy cywilnoprawnej
pomijam już sankcje wynikające wprost z przepisów ustawy o zwierzętach


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
VINTOYRA
homo sapiens



Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 16:36, 31 Sty 2007    Temat postu:

WYdaje mi sie ze my sie nadal nie rozumiemy :

Co innego jest przedmiot umowy cywilnej a co innego rzecz ruchoma w rozumieniu kodeksu cywilnego.

przedmiot umowy to nie jest to samo co rzecz ruchoma w rozumieniu kc Smile

poza tym ja nie poruszałam w zasiedzeniu kwestii dotyczących ustawy o ochronie zwierzat Smile a jedynie Ciebie zaniepokoił fakt, iż kodeks cywilny zwierzęta traktuje jak rzeczy ruchome ( nie mylić z przedmiotami)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m&s
homo sapiens



Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 3626
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:02, 31 Sty 2007    Temat postu:

VINTOYRA napisał:
WYdaje mi sie ze my sie nadal nie rozumiemy :

Co innego jest przedmiot umowy cywilnej a co innego rzecz ruchoma w rozumieniu kodeksu cywilnego.

przedmiot umowy to nie jest to samo co rzecz ruchoma w rozumieniu kc Smile

poza tym ja nie poruszałam w zasiedzeniu kwestii dotyczących ustawy o ochronie zwierzat Smile a jedynie Ciebie zaniepokoił fakt, iż kodeks cywilny zwierzęta traktuje jak rzeczy ruchome ( nie mylić z przedmiotami)


mówimy o psach, jako np. przemiocie umowy, nie analizujemy przecież przepisów kc., bo np. o samej umowie kupna-sprzedaży, umowie przyrzeczenia, czy o wydaniu przedmiotu umowy mogłybyśmy długo dyskutować na forum.
co do "zasiedzenia" to mnie nie zaniepokoiła instutycja zasiedzenia (bo jest mi ona znana), potraktowałam ten wątek nieco żartobliwie a nie sensu stricto, stąd moje pytanie do Ciebie czy to sobie wyobrażasz Question Exclamation


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
VINTOYRA
homo sapiens



Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 17:57, 31 Sty 2007    Temat postu:

z uwagi na moje wykształcenie w kwestiach prawnych jestem w stanie wiele sobie wyobazić Smile nawet zasiedzenie psa Razz


Cytat:
mówimy o psach, jako np. przemiocie umowy, nie analizujemy przecież przepisów kc.,

nie moge sie z toba zgodzić , ze analizując przedmiot umowy cywilnorpawnej zagłebiamy się w ta materie abstrahując zupełnie od kodeksu cyw.
Gdyz analizujac essentialiaa negotii ( jakim jest m.in własnie przedmiot umowy) nie możemy odchodzić od ustawy kodeks cywilny - jest to poprostu awykonalne i nielogiczne Smile


przepraszam ale co to jest Umowa przyżeczenia ?? (
Cytat:
umowie przyrzeczenia
) Shocked Shocked - rozumiem ze chodzi ci o umowę przyrzeczoną ( w zw. z umową przedwstępną) i jest to jedynie przejęzyczenie ??

Cytat:

potraktowałam ten wątek nieco żartobliwie a nie sensu stricto, stąd moje pytanie do Ciebie czy to sobie wyobrażasz


watek sam w sobie moze być zartobliwy z uwagi na fakt, iż czesc przepisów jest bardzo absurdalnych Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
m&s
homo sapiens



Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 3626
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:55, 31 Sty 2007    Temat postu:

Oczywiscie że zagłębiamy się w materię prawa, ale powina być ona tak przedstawiona, żeby była zrozumiala dla wszystkich, którzy z prawem nie mają doczynienia na co dzień. Bo przywoływanie przepisów bez stosownego wyjaśnienia mija się z celem. Gdyby prawo było jasne i zrozumiałe to zbędne byłyby komentarze.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
VINTOYRA
homo sapiens



Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 2428
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 20:33, 31 Sty 2007    Temat postu:

a czy ktos tutaj w jakis niezroumialy sposob przedstawial zagadnienia prawne ??

to nie jest nauka zwana wstepem do prawoznastwa aby w jakis skomplikowany i zawily sposob zaglebiac sie w materie prawna.

wszystko jak do tej pory bylo klarowne Smile a jedyne problemy jakie sie pojawialy wydaje mi sie ze byly wyimaginowane co staralam sie wielokrotnie podkreslic Smile


Cytat:


powina być ona tak przedstawiona, żeby była zrozumiala dla wszystkich, którzy z prawem nie mają doczynienia na co dzień


poki co nie zajmowalismy sie zadym kazusem prawnym Smile wiec w czym tkwi problem ?jak beda jakies problemy to kazdy z nas postara sie ja rozgrysc do konca i przedstawic tak aby wszystko co do joty bylo klarowne


Cytat:

bo przywoływanie przepisów bez stosownego wyjaśnienia mija się z celem. Gdyby prawo było jasne i zrozumiałe to zbędne byłyby komentarze

ignorantia juris nocet (nieznajomosc prawa szkodzi)
warto przytoczyc przepisy prawne aby oczywiste sprawy byly jeszcze bardziej oczywiste

przytoczony przeze mnie przepis jest na tyle klarowny iz nie ma potrzeby debatowac i doszukiwac sie w nim drugiego dna.
Jesli ktos ma problem ze zrozumieniem instytucji zasiedzenia - chetnie sluze stosownym komentarzem. wszystko na temat zasiedzenia zostalo powiedziane i KAZDY jest w stanie to szybko zroumiec. Oczywiscie na temat tego krotkiego artykulu mozna napisac nawet prace doktorska ale czy na potrzeby tego watku jest to potrzebne ?? nie sadze.

Jesli ma ktos problem ze zroumieniem czegos - najprostrzym sposobem jest poprostu zapytac i powiedziec wprost ze sie nierozumie a nie doszukiwac sie zawilosci prawnych w materii w ktorej porusza sie po omacku.


pozdrawiam cieplo Smile w ten obrzydliwy deszczowy dzien


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum miłośników rasy Strona Główna -> Wasze pomysły Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin